Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Kadınlar Kulübü

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Kadınlar Kulübü

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar kadınlar kulübü, hamilelik belirtileri her kadında farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Genellikle bir kadın hamile olduğunu hissetmeye başlamadan önce vücudunda birçok değişiklik yaşamaktadır. İlk belirtilerden biri, adet döneminin gecikmesidir ancak bu gecikme her zaman hamilelik belirtisi anlamına gelmez çünkü başka nedenlerden dolayı da adet gecikmesi olabilmektedir. Bazı kadınlar adet dönemi gecikmeden önce hafif kanama veya lekelenme yaşayabilirler. Âdet kanamasının aksine yaşanan kanama implantasyon kanaması olarak adlandırılır.

Hamilelik belirtileri genelde birkaç hafta içinde artmaktadır. Birçok kadın; halsizlik, yorgunluk ve sabah bulantısı gibi belirtileri ilk dönemlerde deneyimler. Sabah bulantısı, genelde sabahları mide bulantısı ve kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır fakat günün her saatinde de olabilir. Mide bulantısı, hamileliğin erken dönemlerinde hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkar ve genellikle ikinci dönemde azalmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Kadınlar Kulübü

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Kadınlar Kulübü

Erken Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Erken hamilelik nasıl anlaşılır konusu, çoğu kadının merak ettiği ve dikkat etmesi gereken bir husustur. Birçok kadının, geciken adet döneminde aklına gelen ilk soru işareti hamileliktir fakat bu kesin bir teşhis yöntemi değildir çünkü adet düzensizliğinin birçok sebebi vardır. Hamileliği en doğru ve hızlı şekilde teşhis etmenin yolu hamilelik testi yapmaktır. Hamilelik testleri, idrardaki hCG hormonunu tespit ederek hamileliği hızlı ve eforsuz bir şekilde teşhis etmektedir. Pozitif test sonucu test yapan kişinin hamile olduğunu gösterir.

Hamilelik testi dışında ayrıca hamilelik belirtileri de dikkate alınmalıdır. Geciken adet döneminden birkaç hafta sonra ortaya çıkan hamilelik belirtileri ise şunlardır,

  • Sabaha bulantısı veya gün içinde bulantı yaşamak, bulantıların sebebi vücutta değişen hormon seviyeleridir.
  • Meme değişikliği; meme uçlarında hassasiyet, renk değişmesi, meme bezlerinde büyüme veya dolgunluk hamileliğin ilk aylarında fark edilebilmektedir.
  • Sık idrara çıkmak gebelik hormonu olan hCG, böbreklerin daha çok idrar üretmesine neden olmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlar sık sık veya normalde olandan sık bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacında bulunabilmektedirler.
  • Kabızlık veya ishal, hamile kadınlar hamilelik dönemlerinde sindirim sorunları yaşayabilirler. Gebelik hormonları sindirim sistemini de etkilemektedir değişen hormon seviyelerinden kaynaklı olan bu sindirim sorunları hamileliğin ilk aylarında daha belirgindir.

Ayrıca hamilelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi her kadın tüm belirtileri yaşamak zorunda da değildir.  İnsandan insana farklılık gösterebilen hamilelik belirtileri, kesin sonuç istendiği vakit en doğru karar hamilelik testini yapmaktır ve test sonucuna göre karar almaktır. Ayrıca hamilelik sürecinde doktor tavsiyeleri de oldukça önemlidir.

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler, anne ve bebeğin sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Hamilelik, birçok fiziksel ve duygusal değişiklikle birlikte gelir ve hamilelik döneminde özenle takip edilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Kadınlar Kulübü

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar Kadınlar Kulübü

Öncelikle sağlıklı bir beslenme düzeni geliştirmek çok mühimdir. Hamilelik sırasında anne vücudu, artan besin ihtiyacını karşılayabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı, dengeli bir diyet önemlidir. Yeterli miktarda protein, vitamin, mineral ve lif içeren bir beslenme programı seçmek, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca; folik asit, demir, kalsiyum gibi özel besin maddelerinin alımına dikkat etmekte bebeğin sağlığı içi çok önemlidir. Hamilelik sürecinde sıvı tüketimi de önemlidir. Bol su içmek, anne adayının vücudunun ihtiyaç duyduğu sıvıyı sağlar ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Hamilelik sırasında sigara içmek, alkol tüketmek veya uyuşturucu maddeler kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Sağlığa zararlı maddeler, bebeğin sağlığına ciddi zararlar verebilir ve anne adayının risk altına girmesine neden olabilmektedir. Hamilelik sürecinde stresten kaçınmakta önemlidir. Stres, bebeğin gelişimini etkileyebilir ve anne adayının sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Meditasyon, yoga gibi aktiviteler stresi azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Doktor randevularını da düzenli olarak takip etmek yaşanabilecek sorunların önüne geçmektedir ve hamilelik süreci için çok önemlidir. Doktorun önerdiği kontroller ve testler, bebeğin ve anne adayının sağlığını izleyip takip edebilmek için gereklidir. Ayrıca, doktorun önerilerine uygun olarak ilaçları ve takviyeleri almakta bebek gelişimi için önemlidir. Son olarak, hamilelik sürecinde hijyen kurallarına özen göstermekte önemlidir. El yıkama alışkanlığı ve temiz ve taze yiyecekler tüketmek, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

admin 127 okunma
Cevap bırakın

alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50